Oznanila župnije Škofljica, 28.4.2024

SPOZNAVAJMO NAŠA ZAVETNIKA

 

Ciril je modro zavrnil napade proti sv. Trojici. Na vprašanje zakaj se kristjani  z orožjem voskujejo proti sovražnikom, ko je Kristus zapovedal ljubiti sovražnike, je odgovoril: »Največja ljubezen je, če kdo da svoje življenje za bližnjega. Zato se kristjani vojskujejo in v nevarnost postavljajo življenje, da bi rešili tiste, ki so v sužnosti, da v telesni sužnosti ne bi bila usužnjena duša.« Nazadnje so mu pokazali bogastvo in čudovito lepoto kalifovega dvora. A on je obrnil pogled kvišku: »Čast in hvala Bogu, ki je vse te stvari ustvaril in jih dal ljudem v uteho; njegove so in nikogar drugega.

Mogoče je, da je bilo Cirilovo potovanje v Bagdad res koristilo kristjanom in da so mu kristjani razodeli kake važne stvari, ki bi mogle Saracenom škodovati. Tako bi bilo verjetno, kar pripoveduje legenda, da so ga namreč hoteli Saraceni zastrupiti; »a usmiljeni Bog ga je rešil in srečno pripeljal nazaj v domovino.«

Sveta brata v samoti

Vse Cirilovo življenje dokazuje, kako resnično je kancler Teoktist govoril, ko je cesarici sporočil: »Ta mladi filozof ne ljubi tega sveta.« Teoktist je videl Cirilovo nagnjenje k  samostanskemu življenju. Razumljivo je, da bi Cirila rad ohranil v državni službi; tako bistroumen in pošten mož bo mogel državi veliko koristiti. Ciril je poznal želje svojega očetovskega pokrovitelja. Hvaležen je bil za tolike dobrote, ki jih je prejl v Carigradu in je težko odrekel ppomoč v korist domovine. Čut hvaležnosti in vdanosti, ga je nagibal, da je premagal svoje nagnjenje k samoti in služil državi, kadar ga je potrebovala. A kot  goreč ljubitelj duhovskega poklica je povsod služil višjim verskim namenom. O njem veljajo besede   njegovega vzornika  Gregorja, da se je “sa»o toliko dotikal zemlje in samo toliko skrbel za svet, kolikor je bilo potrebno.da bi mogel vse dvigati k nebeškemu življenju.«

Po vrnitivi iz Bagdada, se je umaknil v samoto. Seboj je imel še služabnika, a sicer se je vsemu odpovedal, premoženje razdal siromakom in Bogu prepustil skrb za jutrišnji dan. Neki praznični dan mu je rekel služabnik: »Ničisar nimam za ta praznik.« Ciril pa mu je odogovoril »Bog, ki je nekdaj hranil Izraelce v puščavi bo tudi nam dal jedi. Pojdi, pokliči pet sirimakov in čakaj božje pomoči.« Ko je bil čas obeda, je neki mož prinesel  raznih jedi in deset zlatnikov. In Ciril je hvalil Boga za vse to. Potem je odšel na Olimp, k svojemu bratu Metodu. Tako pripoveduje staroslovenski življenjepis.

Metod se je med tem časom že odpovedal  knežji službi v slovanski pokrajini. Slovani v Macedoniji in Tesaliji so uporabili vsako priložnost, da bi se osamosvojili. Tak so uporabili tudi zmešnjavo, ki so nastale ob nastopu cesarice Teodore. Vmes so posegli Bolgari, ki so skušali balkanske Slovane združiti v eno državo. Okoli leta 842 so se skoraj vsi makedonski Slovani odcepili od grške države. V tej nemirni dobi je Metod razmišljeval o nestalnosti in minljiovosti vsega posvetnega.

Gotovo je, da Metodu ni ugajal bizantinski način vladanja nad Slovani. Od blizu je videl koliko nereda in npoštenosti in krivičnosti je v bizantinski državni upravi; videl je; kako Grki z nasilnim in krivičnim vladanjem  slovane odbijajo od krščanstva in od sebe. Bizantinski Grki , bi se morali najprej sami prenoviti, da bi bili kristjani, ne samo po imenu, marveč tudi v resnici in ne samo v cerkvi, marveč tudi v javnem življenju. Nasproti podložnim Slovanom naj bi nastopili kot kristjani, širili naj bi pravo krščansko prosveto, ne pa vsiljevali  jarem in bič. Težko mu je bilo sodelovati pri taki vladi. Zato ga je gnalo v samoto, da bi najprej sebe notranje prenovil in se usposobil, da bi mogel svoje življenje in delovanje  uravnavati po krščanskih načelih.

Vse to ga je nagibalo, da se je odpovedal visoki državni službi in se umaknil v samoto. Morda je pri tem koraku mislil tudi na Slovane.

                                                                       (se nadaljuje)

Bolne brate in sestre bom obiskal v petek  3.5. v dopoldanskem času.

 

Veroučenci imajo počitnice do 5.5. 2024 – v ponedeljek  je reden verouk

 

V mesecu maju čistijo cerkev in okolico – soseščani Lanišča. Pogovorite se med seboj. Vsak pa naj z svojim delom pomaga pri skupnem opravilu.

 

Šmarnice – Tudi letos bomo ves maj zaznamovali z šmarnično pobožnostjo, ki bo v župnijski cerkvi ob 19 uri vsak večer, razen v nedeljo. Tako bodo tudi otroci lahko prihajali že pri polonem dnevu in tudi odhajali domov. Šmarnice niso najprej otroška pobožnost /še manj otročja/, ampak so v prvi vrsti zadeva odraslih. Ob njih naj bi se tudi otroci učili pravega odnosa do Marije. Pridite!!

KRŠČANSTVO  NI  SPOMENIK

 

Iščite izgubljene na svojem misijonskem področju.

Katoliške župnije naj torej ne bi imele težav s »kje«. Imajo težave s »kdo« »Škandal enkratnosti se v teologiji imenuje zamisel , da je določena oseba (Jezus iz Nazareta) univerzalnega ppomena. Bog je večen in kot tak ni omejen s časnim svetom. Ljudje pa smo.  Iz tega razloga je Kristus izbral specifičen čas v zgodovini  in kraj na zemlji, ko nas je prišel odrešit. Ne zdi se pravično, ampak tako je šlo učlovečenje. Bog je svoje delo odrešenja  vseh ljudi začel  na določenem kraju in v določenem času z nekaj določenimi ljudmi.

Največja možna ovira pri tem , da bi začeli vzgajati učence je mogoče odpor do specifičnosti. Ne zdi se na pravično. Toda tako deluje hoja za Jezusom. Po vzoru  knjige Ricka Warrena   Cerkev z namenom bomo izgubljene, ki jih želimo pritegniti zelo podorobno opisali.

Ta, ki ga iščemo, je Tim… »Tim Timonium. Tim je tipična izgubljena oseba z našega misijonskega področja. Tim je dober človek. Če bi Tima spoznali na zabavi, kjer bi ga zelo verjetno lahko srečali, bi vam bil všeč. Je izobražen, dobro oblečen in uspešen pri tem kar dela. Tim je poročen in ima otroke. Ima čudovit dom in udoben življenjski slog. Ima dober avto.

                                                              (se nadaljuje)

Moje srečanje z Jezusom

Moje najlepše srečanje z Jezusom  je bilo prvo sveto obhajilo, saj sem ga prvič sprejel v svoje telo. Tega srečanja ne bom nikoli pozabil. To srečanje se  mi je zelo vtisnilo v moje srce. Tudi prva sveta spoved je bila zame zelo pomembna, kako sem se po spovedi počutil  tako lahkotno in odrešeno. Rad imam Boga, ker je moj zaščitnik in najboljši prijatelj.                           (IJ)

 

Zaradi njegove prijaznosti ga vsak teden vsaj enkrat obiščem v cerkvi in se mu zahvalim za vse kar je naredil zame in ga prosim, da mi še naprej pomaga (LB)

Z Jezusom se srečujemo  pri sv. maši, molitvi, pravzaprav kar naprej, gleda nas in nas spodbuja, da delamo dobro. Jezus nam vedno daje priložnost, da se poboljšamo. (KK)

Spoznati Jezusa je res dobra stvar. Jezus nas je vseh vesel. (MD).

Čiščenje cerkve  in okolice v letu 2023

Cvetje mora biti razporejeno precej narazen; radi rečemo, da mora dihati, sicer se zlije v eno gmoto. Tako je tudi v naravi, ni vse cvetje v enem kupu. V teh aražmajih pa je pomembno tudi zelenje. Lahko bi rekli, da zelenja ni nikoli preveč, saj prav to pravilno povdaricvetje. Samo cvetje deluje preveč nasičeno, skoraj nasilno.

V tem letu so pri čiščenju sodelovali tudi: Slavko, Mojca, Rok, Petra Brglez, Petje Polona, Pia Petje, Sonja Martin – dar za rože, Mojca Brglez, Petra Brglez, Bojan Hudobivnik, Hana Iskra, Tilen Iskra, Andrej Iskra, Jožica Iskra, Marucelj Marijan, Štrus Marko, Štrus Marucelj Andreja, Hudobivnik Bojan, Simona Kovačič, Lori Konestabo, Slavko Brglez, Marucelj Matic, Gruden Marucelj Tina, Marucelj Janez, Hudobivnik Bojan, Švigelj Brigita, Treven Mojca, Treven Urša, Treven Rok, Poje Petra + Žana, Travičič Romana, Štrukelj Polona dar za cvetje, Okoren Tončka, Škufca Jožica, Goršič Lojze in Marija, Hafner Mile, Pirnovar Simona. (se nadaljuje).

Boga tudi s krašenjem poveličujemo. To ste storili prostovoljci . Bog vidi vaša dobra dela. Hvala!

Dogodki ki nas povezujejo  5.5. 2024

Župnijska Karitas Škofljica pripravlja srečanje  na prvo nedeljo v maju. Srečanje bo za vse trpeče, bolne, osamljene, invalide in vse preizkušene brate in sestre. Najprej se bomo srečali pri sv. maši v župnijski cerkvi. Tisti, ki boste želeli prejeti bolniško maziljenje, boste z dvignjeno roko izrazili željo.  Različni smo, a vsi s ciljem, da živimo srečno in lepo življenje. To je močna pot  in to so dobra izhodišča za jutrišnji dan. Veselimo se drug drugega in tudi v sprejemanju drug drugega. Po maši se bomo ustavili v župnijski dvorani  – pogovoru, pesmi, zabavi, smehu, pripovedovanju zgodb našega življenja. Lepo vabljeni!     

 

Godovi in mašni nameni 29.4. – 5.5. 2024

pon. Katarina………v čast MB v zahvalo, ob 19 uri

tor.   Pij……………….za +  Alojzija Škarja, ob 7.3o zj,.

sre. Jožef…………za ++ priporočene v molitev, ob 9 uri

čet.   Atanazij…….za + Anton Kolenc, ob 19 uri

                               v dober namen, Gum. ob 20 uri

pet.  Filip…………..za + Franci Furlan, ob 19 uri

sob.  Florjan……… za nove duhovniške in red. poklice, ob 7.3o zj

                                za žive in rajne  gasilce občine, ob 19 uri

ned.   6 vel. ned.   ob 8 uri za žive in mrtve farane

                                 ob 10 uri  za bolne brate in sestre naše župmije

 

Bolne brate in sestre bom obiskal v petek v dopoldanskem času na domu.

 

Mesec maj je čudovit – zato je posvečen Jezusovi materi Mariji  z šmarnicami – mladi bodo poslušali – na začetku je bila Škatla, starejši pa bomo prisluhnili – Življenju božje služabnice Cvetane Priol. Vabljeni.

 

V mesecu maju čistijo cerkev in okolico soseska Lanišče. Pogovorite se med seboj. Vsak pa naj  s svojim delom pomaga pri skupnem opravilu.